ODJETO - Na kolech okolo ostrova Rujana 2020 - CESTOPIS

Začátek
Neděle 16. Srpen 2020
Konec
Neděle 23. Srpen 2020
a

Týdenní putování na ostrově Rujana. Pohodová nenáročná cykloturistika po nej místech ostrova. Křídové útesy, válečné památky, trajekty, medůzy, staré dlážděné silničky ad. A to s koupáním, posezením a klídkem a cestováním na lehko. Celkem nás jelo 11 cestovatelů, kytara, 3 sudy piva a spousta dalších lahví. 

Akce byla moc fajn, super infrastruktura pro cyklisty, půlka cest ve stínu, takže letní slunce nevadí, mnoho zmodernizovaného od silnic po hospody, fajn osvěžující voda, na holá těla ještě fajnější ;-), dobré bydlení, krásná příroda i města. No, a ve fajnové partě, si budeme tento výlet dlouho pamatovat. 

Pláže na Rujaně připomínají pláž z konce už kultovního německého filmu Klepání na nebeskou bránu se super songem Boba Dylana a Ianem Sweigerem v jedné z hlavních rolí. No, a protože se "v nebi mluví jen o moři"....máme přípravu :-).

 

Neděle 16. 8. 2020

Vyráželi jsme časně ráno, abychom dojeli ještě odpoledne do kempu na Rujaně v obci Nipmerow. Bohužel vzhledem ke covidu nebylo možné realizovat ubytování na více místech, protože bylo všechno obsazené a tak nás přijali až ve třetím kempu a poznávání Rujany jsme měli hvězdicové místo okružního putování. Cesta proběhla v klidu bez zácp a komplikací, asi nejrychleji dosažitelné moře z ČR. Hned po přejetí nového mostu na Rujanu jsme dali koupání a pochopili, že přírodní pláž = i koupačka na Adama, což dost členů našeho týmu rádo přijalo. Po ubytování jsme si zajeli cca 2 km do městečka Lohme u moře, dali další koupačku a počkali na parádní západ slunce v moři. 

 

 Pondělí 17. 8. 2020

První den na kole. Vyrazili jsme na nejsevernější bod Rujany -  Cap Arcona. Po super cestách pro cyklisty jsme dojeli do Glowe, kde jsme si dali oběd a kousek za Glowe jsme se šli koupat na klasickou pláž. Pak jsme pokračovali až na Cap Arcona, kde jsme sešli až k moři. Cesta zpátky byla na pohodu, zastávka na pívo či zmrzku. 

Úterý 18.8.2020

Ráno jsme vyrazili asi 5 km po tradiční endérácké silnici - kočičí hlavy. Navštívit NDR a po kostkách se nesvézt by byl hřích. My po nich v roce 1989 dojeli s oddílem ze Slavie od hranic až k Baltu. Poté jsme dojeli do Bergenu (cestou rychlonudakoupačka), kde byl trochu problém najít hospodu na jídlo, ale nakonec nám bylo v pizzerii fajn. Následně jsme přejeli (jediných asi 8 km po silnici s provozem za celou Rujanu) k východnímu pobřeží do Prory, kde za války začali stavět rekreační komplex pro 20 tis. německých dělníků - 4,5 km dlouhá stavba - vice ZDE. Zašli jsme i do muzea, moc zajímavé. Některé části jsou opravené a rozprodané na luxusní apartmány, něco je třeba jugendherberg, ale jsou i části zchátralé ještě od války a následného drancování sovětskou armádou. 

Pak jsme přejeli do Sassnitz. Kdysi významné přístavní město s trajekty do Švédska, dnes už trajekty, které pobraly i celé vlaky, nejezdí. V přístavu jsou ještě památky ramp do trajeků, v průmyslovém přístavu reznou koleje i vlaky na nich stojící. Trochu smutné. Ale na nové pěší zóně měli báječné kafe, které nás posílilo na cestu do kempu (po nové cyklostezce přes listnaté lesy).

Středa 19.8.2020

Na čtvrtek hlásili deštilo a tak jsme mazaně zvolili program, kdy nám to nebude nijak vadit. Kola zůstala v kempu, místním regionálním autobusem jsme dojeli do Sassnitz a vyrazili na plavbu podél bílých křídových útesů. Po návratu z asi 2 hodinové plavby jsme si prohlédli Sassnitz, dali si broilery a vyrazili na pěší pochod podél moře a křídových útesů až do kempu. 

Čtvrtek 20.8.2020

Vyrazili jsme si projet jihovýchodní část ostrova. Popojeli jsme auty do krásného městečka Puttbus a vyrazili podél moře směr východ a poté jih. Trasa vedla po super cestách, často ve stínu, v podstatě bez kopců, dokonce jsme se svezli i na přívozu. Cestou mnoho možností k občerstvení, krásné i nové domy s rákosovými střechami a všude samá pohoda. Výborný rybí oběd jsme si dali v Lobbe. Nejjižnější místem cesty bylo Thiessow, kde jsme se i kousek nad ním vykoupali. Pláže zde byly rozdělené na klasika | se psy | s dětmi | nuda, takže nebyl problém si najít naší pláž.  Moc hezké bylo městečko Ostseebad Baabe, kde jsme si na promenádě dali kafčo, koukli na historický vlak i trabantího kabroileta a pak už jsme to v pohodě doklepli zpátky do Puttbusu. 

Ráno cestou auty jsme ještě měli zážitek v podobě překousané hadičky od přepadů nafty na mikrobusu, tu jsme nahradili hadičkou od ostřikovačů a ta je tam dosud :-).

Pátek 21.8.2020

Tento den jsme pokořili nejvyšší bod Rujany - Piekberg s výškou 161 m nad mořem. Byl 3 km od kempu a museli jsme tak nastoupat asi 40 m. Pecka. Ani vrchol nemají značený.

Pak bylo na programu lenošení na pláži o Glowe, počet naháčů naší party se postupně rozrůstal, nicméně nikdy jsme nedosáhli 100%.

 Sobota 22.8.2020

Ráno jsme sbalili naše stany, naložili se do aut a vyrazili na prohlídku Stralsundu. Moc hezké a opravené přístavní město. Po prohlídce už jsme vyrazili na cestu domů, kterou jsme bez problémů zvládli a bezpečně jsme se vrátili.

 

aa

 

Fotogalerie

Přihlásit se na akci, požádat o bližší informace